دلایل سردرد در هواپیما و راه حل های ساده برای درمان آن

شنبه 11 شهريور 1396
11:47
سارا

دلایل سردرد در هواپیما چیست ؟

این نوع سردرد ناشی از تغییر ارتفاع باعث ایجاد درد شدید در سینوس ها، می شود. این درد ممکن است دارای شدت زیادی باشد و ممکن است ۳-۴ ساعت ادامه داشته باشد. هنگام فرود هواپیما «سردرد در ارتفاع بالا» رخ می دهد. این درد در عرض ۲۴ ساعت پس از صعود عود می کند و طی هشت ساعت پس از آن نیز از بین می رود. سردرد ناشی از ارتفاع حداقل دو مورد از ویژگی های زیر را شامل می شود:

۱.دو طرفه جلویی سر درد ایجاد می‌شود.

۲.فشار در سر ایجاد می‌شود و باعث سرفه و حالت تهوع می شود.(خوب نرمش دادن، از شدت درد می کاهد.)

علائم فوق به ندرت بیش از یک ساعت طول می کشد. این نوع درد همانند درد یک ضرب و شتم، موج انفجار، فشار دادن، و… توصیف شده است. در مورد علت این که چرا سردرد هواپیما رخ می دهد، محققان بر این باورند که ناشی از عدم تعادل بین فشار هوا در داخل کابین و کسانی است که در داخل کابین هواپیما قرار دارند، است.البته هنوز علت دقیق سردرد هواپیما مشخص نشده است، اما احتمالا به دلیل عوامل متعددی مانند شکل سینوس ها، سرعت هواپیما، فشار کابین و حتی حداکثر ارتفاع به وجود می آید.

روش های پیشگیری و درمان سردرد در هواپیما

میزان آب بدن خود را بالا نگه دارید

یکی از دلایلی که همه ی افراد را در هر حالتی می تواند دچار سردرد کند کمبود آب بدن است. در همه ی مسافرت های خود در نظر داشته باشید که بدن همیشه در حال از دست دادن میزان قابل توجهی آب هست و در حین مسافرت شما چیزی نمی خورید و در نتیجه بدن فقط آب از دست می دهد پس قبل و حین پرواز به میزان آب خود توجه داشته باشید و احساس تشنگی نداشته باشید.

جویدن آدامس

جویدن آدامس زمانی که فشار کابین در حال تغییر است به شما کمک می کند این تغییر فشار را کمتر حس کنید. زیرا باعث می شود فشار در سر شما سریعتر با فشار محیط هماهنگ شود و از سردردهای احتمالی جلوگیری نماید.

اجتناب از مصرف نوشیدنی های شیرین

مصرف نوشیدنی های شیرین در هواپیما می تواند باعث ایجاد سردرد شود. خوردن شیرینی جات می تواند عامل سردرد شما باشد.البته اگر فکر می کنید خوردن چای یا قهوه به جلوگیری از سردرد شما کمک می کند می تواند از آن ها نیز استفاده نمایید.

مصرف داروهای مسکن

یک یا دو ساعت قبل از پرواز یک داروی ضدالتهاب غیر ‏استروئیدی مثل ایبوپروفن مصرف کنید تا دچار سردرد ناشی از التهاب نشوید. استفاده از برخی اسپری ها، کرم بینی و… قبل از پرواز به سلامتی حین پرواز کمک کند. بهرحال یکی از روش های پیشگیری از سردرد خوردن قرص های مسکن می تواند باشد.

خوابیدن در طول پرواز

خوابیدن یکی دیگر از روش های پیشگیری از دچار شدن به سردرد در هواپیما است. در نظر داشته باشید که لوازم خوابیدن خود را در هواپیما در نظر بگیرید. مانند پوشیدن لباس راحت تر برای خواب سریع تر و همچنین استفاده از چشم بند و گوش گیر می تواند به خوابیدن بهتر شما کمک کند.

persianpishraneh.com


[ بازدید : 0 ] [ امتیاز : 3 ] [ امتیاز شما : ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به بازرگاني پرشين پيشرانه است. | قدرت گرفته از Blogroz.ir| طراح قالب avazak.ir
× بستن تبلیغات