بیوگرافی ژان پل گوتیه : پله پله تا بالاترین سطح دنیای مد

چهارشنبه 8 شهريور 1396
9:27
سارا

نیم نگاه

ژان پل گوتیه (Jean Paul Gaultier) طراح مد فرانسوی است که در ۲۴ آوریل ۱۹۵۲ (۴ اردیبهشت ۱۳۳۱) در آخکویی (Arcueil) فرانسه دیده به جهان گشود. البته خود گوتیه اخیراً در یک مصاحبه تلفظ نام خود را «ژان پل گولتیه» عنوان کرد. با این وجود تلفظ نام او در زبان فرانسوی و نزد فرانسوی ها «ژان پل گوتیه» است. در ابتدا به خانه مد پیر کاردین (Pierre Cardin) ملحق شد. در ادامه به خانه های مد ژاک استرل (Jacques Esterel) و پاتو (Patou) پیوست. اولین مجموعه گوتیه نیز در سال ۱۹۷۶ طراحی شد. این در حالی است که او خانه مد خود را تا سال ۱۹۸۲ به صورت رسمی دایر نکرد.

سبک گوتیه دنیای مد همیشگی و بی تحرک را به چالش کشید. نام او در سال ۱۹۹۰ برای ساخت لباس مشهور مدونا (سوتین مخروطی شکل) بیش از پیش بر سر زبان ها افتاد. سال ۲۰۰۳ به عنوان طراح ارشد شرکت اِرمِس (Hermes) شروع به کار کرد و تا ۲۰۱۱ در این سمت باقی ماند. شرکت نوشابه سازی دایِت کُوک (Diet Coke) در سال ۲۰۱۲ او را به سمت مدیر نوآوری خود برگزید.

ابتدای زندگی

ژان پل گوتیه تنها فرزند پدر حسابدار و مادر صندوقدار خود بود. وی در همان ابتدای کودکی علاقه خود را به دنیای مد آشکار ساخت. گوتیه بیشتر دوران کودکی خود را با مادربزرگ مادری خود سپری کرد. کمد لباس مادربزرگ الهام بخش او برای شروع مسیری طولانی بود. کرست (شکم بند) های مادربزرگ و شیوه طراحی آنها گوتیه را مسحور خود کرد. وی حتی یک بار برای خرس عروسکی خود یک سوتین درست کرده بود. هنرهای دستی که او در این دوران می ساخت بعدها در نمایشگاهی در معرض دید عموم قرار گرفت.

ژان پل گوتیه در سن ۱۳ سالگی برای مادر و مادربزرگ خود طراحی می کرد. به مجله های مد علاقه داشت و آخرین کار طراحان آن دوره را دنبال می نمود. از همین رو مانند طراحان حرفه ای، او نیز شروع به ساخت مجموعه خود کرد. وی نمونه های اولیه خود را برای طراحان پاریسی ارسال می کرد. این گونه بود که در تولد ۱۸ سالگی نزد پیر کاردین شروع به کار کرد. اولین تجربه رسمی گوتیه در این برهه زمانی رقم خورد.

گوتیه در سال ۱۹۷۰ به عنوان دستیار نزد پیر کاردین شروع به کار کرد. سپس در همین سال پیش طراح مد ژان پاتو (Jean Patou) رفت. در همین اوقات رزومه کاری و نفوذ او در دنیای مد با کار برای ایو سن لوران (Yves Saint Laurent) بیش از پیش قدرت گرفت. گوتیه در نهایت (قبل از اینکه در فیلیپین به عنوان طراح شروع به کار کند) نزد کاردین بازگشت.

دوران فروغ ژان پل گوتیه

گوتیه در سال ۱۹۷۶ نام تجاری خود را راه اندازی کرد و اولین نمایش را نیز در پاریس به اجرا گذاشت. او با کمک فرانسیس منوژ (Francis Menuge) به عنوان دستیار خود کارش را شروع کرد. نام تجاری ژان پل گوتیه (Jean Paul Gaultier) برای کسب و کار جدید برگزیده شد و شروع تجارتی بزرگ رقم خورد. بعدها با سرمایه گذاری شرکت ژاپنی پوشاک کاشیاما (Kashiyama) بال های خود را به سوی موفقیت گشود. به زودی نام گوتیه بر سر زبان ها افتاد. وی مفهوم جنس (مردانه و زنانه) را رها کرد و بر روی مد خیابانی و فرهنگ پانک (Punk) تمرکز نمود.

اولین طرح او برای بانوان ترکیب یک کت چرمی زمخت، دامن کرینولین (Crinoline) و کفش های کتانی بود. وی لباسهای زیر را برای استفاده در طراحی لباسهای اصلی به کار برد. اولین طرح او در این زمینه لباسهای کرست مانند بودند که در سال ۱۹۸۳ معرفی شد. ۲ سال بعد لباس های دامنی شکل خود را برای آقایان طراحی کرد.

این گونه بود که او مفهوم جنسیت را در طراحی لباس به چالش کشید. گوتیه بیشتر اوقات دامن اسکاتلندی و ژاکت راه راه ساخت شرکت خود را می پوشید. چندی نگذشت که گوتیه به یکی از شخصیت های برجسته دنیای مد بدل گشت.

اعتبار بین المللی

ژان پل گوتیه در سال ۱۹۹۰ متحمل یک فقدان روحی و کاری بزرگ شد. همکار و دوست صمیمی او فرانسیس منوژ در این سال بر اثر بیماری ایدز جان خود را از دست داد. البته این مسأله روند رو به رشد گوتیه را متوقف نکرد. در همان سال او یکی از معروف ترین لباسهای خود را برای خواننده معروف آمریکایی مدونا (Madonna) طراحی کرد. این لباس شامل یک سوتین مخروطی شکل بود که مدونا طی تور جهانی بلوند امبشن (Blond Ambition) خود بر تن کرد.

گوتیه چند سال بعد اولین خط تولید عطر خود را راه اندازی کرد و اولین سریال تلویزیونی را نیز تحت عنوان یوروترَش (Eurotrash) ارائه نمود. او همچنین خلاقیت خود را برای طراحی لباس برخی فیلم های قدرتمند نیز به کار گرفت. شهر کودکان گمشده (The City of Lost Children) در سال ۱۹۹۵ و عنصر پنجم (The Fifth Element) در سال ۱۹۹۷ با هنرنمایی بروس ویلیس (Bruce Willis) و میلا یُوُویچ (Milla Jovovich) از جمله این فیلم ها هستند. در سال ۱۹۹۷ نیز گوتیه اولین خط تولید دوخت سفارشی (Haute couture) خود را راه اندازی کرد.

سال های اخیر زندگی

با اینکه آن احساس سرکشی دوران جوانی کم کم فروکش کرد اما ژان پل گوتیه برای همیشه نوآوری و خلاقیت خود را بر پیکر دنیای مد حک کرد. او در سال ۱۹۹۹ با خانه مد فرانسوی ارمس شراکت داشت. گوتیه حدود ۴۵ درصد سهام خود را از این شرکت به فروش رساند. وی همچنین به عنوان مدیر هنری این شرکت در خط تولید بانوان فعالیت می کرد.

او با افزودن چندین مدل عطر و رایحه جدید و همچنین راه اندازی خط تولید لباس کودکان تجارت خود را بیش از پیش توسعه داد. طرح های گوتیه مورد علاقه ی بسیاری هنرمندان از جمله نائومی واتس (Naomi Watts)، ماریون کوتیار (Marion Cotillard) و نیکل کیدمن (Nicole Kidman) است. نیکل کیدمن در سال ۲۰۰۳ برای دریافت بهترین جایزه زن اسکار یکی از کارهای این طراح را بر تن کرد. ماریون کوتیار نیز برای دریافت جایزه اسکار خود در سال ۲۰۰۸ یکی از طراحی های گوتیه را پوشید.

گوتیه در پشت صحنه فیلم های دیگری نیز به عنوان طراح لباس ایفای نقش کرده است. لباس خواننده استرالیایی کایلی مینوگ (Kylie Minogue) برای ایکس تور (X Tour) او در سال ۲۰۰۸ توسط گوتیه طراحی شده بود. طراحی لباس کارگردان اسپانیایی پدرو آلمودوار (Pedro Almodóvar) برای فیلم های تربیت بد (Bad Education) سال ۲۰۰۴ و پوستی که در آن زندگی می کنم (The Skin I Live) سال ۲۰۱۱ نیز در رزومه کاری گوتیه دیده می شود.

فروش شرکت

در سال ۲۰۱۱ پیوند گوتیه با شرکت ارمس قطع شد. در ماه می این سال شرکت اسپانیایی عطر و پوشاک پوچ (Puig) 60 درصد سهام گوتیه را خریداری کرد. او در مصاحبه ای در این خصوص با مجله مد WWD گفت:

فروش سهام شرکت برای من بسیار هیجان انگیز بود. آنها گوتیه را برای نام گوتیه خریداری می کردند. پوچ قصد تغییر شرکت را به چیز دیگری نداشت و مسیر گوتیه به همین شکل ادامه پیدا می کرد.

www.persanpishraneh.com


[ بازدید : 0 ] [ امتیاز : 4 ] [ امتیاز شما : ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به بازرگاني پرشين پيشرانه است. | قدرت گرفته از Blogroz.ir| طراح قالب avazak.ir
× بستن تبلیغات