نقش صبحانه در کاهش وزن و افزایش سوخت و ساز بدن

چهارشنبه 26 مهر 1396
9:34
سارا

نقش صبحانه در کاهش وزن به لحاظ علمی

سؤال این است که آیا نقش صبحانه در کاهش وزن و افزایش سوخت و ساز بدن حقیقت دارد؟ آیا می توان با خوردن صبحانه لاغر شد؟ جواب این سؤال در اصل منفی است. تاکنون به لحاظ علمی نقش صبحانه در کاهش وزن ثابت نشده است.

اعضای انجمن تغذیه آمریکا (American Society for Nutrition) در خصوص اهمیت صبحانه به بحث و تبادل نظر پرداختند. آنها مطالعات انجام گرفته بر روی تناوب وعده ها و کاهش وزن را مورد بررسی قرار دادند. نتیجه جای بسی تأمل دارد. آنها دریافتند که مطالعه و تحقیق بر روی عادت های غذایی کار دشواری است. در نتیجه نتوانستند نقش صبحانه در کاهش وزن و افزایش سوخت و ساز بدن را ثابت کنند. این مسأله در مورد بقیه ی وعده های غذایی نیز صادق است. در حقیقت رابطه ای بین میزان خوردن در زمان های مختلف و سوزاندن کالری در طول روز پیدا نشده است.

یک بیانیه منتشر شده توسط انجمن بین المللی تغذیه ورزشی (International Society for Sports Nutrition) نیز این ادعا را قوت می بخشد. این بیانیه به شکل زیر عنوان شده است:

تعدد وعده های غذایی به طور قابل ملاحظه ای فرآیند ترمو جنسیس (کالری سوزی طبیعی در روز) را افزایش نمی دهد. این مسأله همچنین بر مصرف انرژی کلی و نرخ افزیش و کاهش سوخت و ساز بدن تأثیری ندارد.

به صورت ساده و خلاصه باید گفت که خوردن وعده های غذایی در روز نمی تواند به صورت مستقیم بر کاهش وزن یا افزایش سوخت و ساز بدن تأثیر داشته باشد.

نظر کارشناسان تغذیه در مورد نقش صبحانه در کاهش وزن

شاید بخواهید علم و تحقیقات علمی را نادیده بگیرید. بسیاری مسائل وجود دارد که نمی توان از راه علمی به آن رسید. بسیاری دیگر هم هستند که هنوز علم به آنها دست نیافته است. به لحاظ منطقی می توان گفت که خوردن صبحانه بر افزایش سوخت و ساز بدن مؤثر است. کسی هم در خصوص اثرات مثبت یک صبحانه ی مقوی اعتراضی ندارد. البته کارشناسان تغذیه در مورد میزان اثربخشی و عدم اثربخشی وعده ی صبحانه نکات کلیدی ارائه می دهند که قابل توجه است.

خانم دکتر جیل وایزنبرگر (Jill Weisenberger) متخصص تغذیه و علوم دیابت معتقد است که اغلب مردم درک درستی از اهمیت وعده ی صبحانه ندارند و در این خصوص می گوید:

خوردن صبحانه آن گونه که مردم آرزویش را دارند، بر روی سوخت و ساز بدن تأثیر گذار نیست.تحقیقاتی مثبت در زمینه ی خوردن صبحانه جهت کنترل وزن وجود دارد. اما در خصوص سوزاندن کالری هنوز چیزی به اثبات نرسیده است.

صحت گفته های ایشان توسط بیانیه ی آکادمی علوم تغذیه و رژیم غذایی (Academy of Nutrition and Dietetics) آمریکا نیز قابل تأیید است. در این بیانیه آنها ابراز داشته اند که به خصوص ادعاهای موجود پیرامون خوردن صبحانه و کاهش وزن، هیچ ادعای واضحی در خصوص نقش صبحانه در کاهش وزن و افزایش سوخت و ساز بدن نمی توان کرد.

نتیجه نهایی

گر در رژیم غذایی به سر می برید و در خصوص افزایش سوخت و ساز بدن خود گیج شده اید، نگران نباشید. تحقیقات انجام شده در خصوص نقش صبحانه در کاهش وزن به معنای چشم پوشی کردن از خوردن صبحانه نیست. اینکه صبحانه بر سوخت و ساز بدن تأثیری ندارد، دلیل قانع کننده ای برای حذف وعده ی صبحانه نیست.

بدون شک خوردن هرکدام از وعده های صبحانه، شام و نهار در جای خود اهمیت دارد. نکته اینجاست کهخوردن صبحانه باعث می شود که شما در طول روز از مصرف هله هوله و تنقلات چشم پوشی کنید. تا هنگام وعده ی نهار معده ی شما پر است. موقع نهار نیز به دلیل گرسنگی بیش از حد ناشی از نخوردن صبحانه از غذاهای پرکالری و چرب دوبرابر مصرف نخواهید کرد.

مهم ترین عامل برای کاهش وزن:

  1. افزایش کالری خروجی یا فعالیت بدنی
  2. کاهش کالری یا کربوهیدرات ورودی

میزان کالری خروجی باید از ورودی بیشتر باشد. بنابراین بهترین عامل در افزایش سوخت و ساز بدن ورزش کردن است.

این نکات را به خاطر بسپارید و یک وعده ی سالم و مقوی صبحانه را هیچ گاه فراموش نکنید.

persianpishraneh.com


[ بازدید : 0 ] [ امتیاز : 3 ] [ امتیاز شما : ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به بازرگاني پرشين پيشرانه است. | قدرت گرفته از Blogroz.ir| طراح قالب avazak.ir
× بستن تبلیغات