سفر فقط چالوس نیست ؛ با سه ساعت رانندگی به بهشت‌های اطراف تهران برسید!

چهارشنبه 5 مهر 1396
11:20
سارا

روستاهای افجه و برگ جهان

احتمالاً نام دشت هویج را که در نزدیکی تهران قرار دارد تا به حال بارها از دوستان و اقوام خود شنیده‌اید. اگر تا به حال به آن سر نزده‌اید، این دشت تنها یکی از دیدنی‌های روستای افجه در پنج کیلومتری لواسان است که شکوفه‌های گردو و گیلاس باغ‌های آن در آغاز فصل بهار، از آن منطقه‌ای بسیار زیبا و به یاد ماندنی می‌سازند.

برای رسیدن به این روستا از سه راهی لواسان- فشم ۱۴ کیلومتر راه دارید که یک راه مناسب برای رانندگی به شمار می‌آید. اگر تصمیم گرفتید این نوروز به این روستا سر بزنید از چنار چهارصدساله‌ی آن در محله‌ی چراغان نیز دیدن کنید. هرچند که افجه و ارتفاعات برفی و زیبای آن به دلیل طبیعت چشم‌نواز معروف است اما آثار تاریخی زیادی نیز دارد چون به احتمال زیاد مسیر رفت و آمد پادشاهان به دشت بزرگ لار بوده است.

روستای برگ جهان نیز در ادامه‌ی مسیر، بعد از روستای افجه قرار دارد که هم می‌توانید از راه لواسان و افجه به آن برسید و هم از سمت جاجرود و سد لتیان. اگر به این روستا سفر کردید می‌توانید با یک راهپیمایی یک ساعته به آبشار آن برسید که در سه کیلومتری شمال آن نیز بقایای یک قلعه‌ی باستانی قرار دارد.

این دو روستای زیبا، در واقع ورودی کوهنوردان برای صعود به قلل سیاه‌چال یا سرسیاه غارها هستند که روی خط‌الرأس کوه‌های لواسانات قرار دارند و در واقع سرچشمه‌ی رودهای لواسان و چهل بره به شمار می‌آیند.

ارتفاعات و باغ‌های زیبای افجه

مسیر دشت هویج به افجه

نمایی از روستای برگ جهان

آبشار شاهاندشت و قلعه‌ی ملک بهمن

آبشار شاهاندشت دومین آبشار بلند ایران است که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است. این آبشار از سمت تهران در کیلومتر ۹۶ جاده‌ی هراز قرار دارد و مجموع سه آبشار است که ارتفاع آنها روی هم به ۱۸۰ متر می‌رسد.

در بالای این آبشار زیبا قلعه‌ی ملک بهمن قابل مشاهده است که طراحی بسیار خاصی دارد و تنها ورودی آن زیرزمینی است که امروزه راه آن مسدود شده است. این قلعه که یکی از بزرگترین قلعه‌های کوهستانی ایران است از مخلوط نوعی خاک، تخم مرغ و شیر ساخته شده و ساروج مقاوم آن سال‌هاست در برابر و زلزله‌های پی در پی این منطقه دوام آورده است.

تاریخ این قلعه را ۳۰۰۰ هزار سال تخمین می‌زنند که در واقع ساخت آن به دوران سلسله‌ی پادوسبانیان باز می‌گردد؛ سلسله‌ای که سال‌ها بر منطقه‌ی رویان تبرستان ایران حکمرانی ‌کردند.

برای رسیدن به قلعه‌ی ملک بهمن، باید از روستای وانا در این منطقه بگذرید و بعد از جاده‌ی شاهاندشت و پارکینگ آن و گذر از روستا، ۱۵ دقیقه پیاده روی کنید. هرچند که این قلعه ورودی ندارد اما کوهنوردان با تجهیزات می‌توانند از دیواره‌ی جنوبی قلعه به داخل آن صعود کنند.

نمایی زیبا از آبشار شاهاندشت

قلعه‌ی ملک بهمن بر فراز کوهی که آبشار از آن سرازیر است

روستای وردیج بزرگترین روستای حریم شمال غرب تهران است که همراه با روستای واریش، کمی بالاتر از آن، ورودی قله‌ی لیچه و پهنه حصار برای کوهنوردان به شمار می‌آیند. واریش کمی سرسبزتر از وردیج است و سنگ‌های صیقل داده شده‌ی آن که به آدمک‌های سنگی معروف هستند، در نزدیکی آبشار این روستا قرار دارند.

این دو روستا افزون بر این سنگ‌های جالب و دیدنی که به سنگ‌های آدمک جیان هم معروف هستند، دره‌های عمیق، باغ‌های سرسبز و کوه‌های مرتفعی دارند که مسیر رسیدن به آن را بسیار چشم‌نواز و زیبا می‌کند.

واریش یک منطقه‌ی ییلاقی است که بهترین و فصل سفر به آن بهار و تابستان است و در فصل‌های سرد تقریباً خالی از سکنه است. دسترسی به این دو روستا از راه بزرگراه تهران- کرج و از منطقه‌ی وردآورد امکان‌پذیر است.

آدمک‌های سنگی واریش

کوچه باغ‌های روستای وردیج

آبشار گزو و جنگل‌های سوادکوه

سوادکوه در استان مازندران، از بخش شمال شرقی با تهران همسایه است و برای رسیدن به آن باید از جاده‌ی فیروزکوه گذر کرد. جنگل‌های راش این منطقه، در ایران نظیر ندارد و به دلیل ارتفاع بلند جنگل، همیشه هوای مه‌آلود دارد. این جنگل‌ها مقصد همیشگی علاقمندان به پیاده‌روی در طبیعت است و می‌تواند با چند ساعت رانندگی، یک روز نوروزی شما را به بهترین شکل بسازد.

راش درختی سایه پسند است به همین دلیل شاخ و برگ‌های زیادی دارد و اگر قصد پیاده‌روی در جنگل آن را داشته باشید تا چند ساعت خورشید را نخواهید دید.

آبشار گزو نیز در کنار این جنگل و در فاصله‌ی ۱۵ کیلومتری منطقه‌ی زیرآب سوادکوه قرار دارد. راه این آبشار با تابلوهای راهنمایی به خوبی مشخص است و برای رسیدن به آن در انتهای مسیر یک ساعت و نیم نیز پیاده روی سبک خواهید داشت.

اگر می‌خواهید یک روز خاص در طبیعت اطراف تهران داشته باشید آبشار گزو و جنگل‌های سوادکوه انتخاب‌های بسیار خوبی هستند و مسافت دورتر آنها نسبت به مکان‌های دیگر، پس از دیدن طبیعت زیبای آن از یادتان خواهد رفت.

persianpishraneh.com


[ بازدید : 0 ] [ امتیاز : 3 ] [ امتیاز شما : ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به بازرگاني پرشين پيشرانه است. | قدرت گرفته از Blogroz.ir| طراح قالب avazak.ir
× بستن تبلیغات